Overdracht en licentie

Bij het verlenen van een licentie blijft het auteursrecht volledig in handen van auteur. Hij 'verhuurt' als het ware zijn werk, voor een (on)bepaalde tijd. Een licentienemer mag alleen dát doen, wat er afgesproken is (de zogenaamde 'gebruiksrechten'). Alle andere vormen van verveelvoudiging of openbaarmaking moeten apart afgesproken worden.

De auteur kan zijn auteursrecht ook overdragen. Hij 'verkoopt' zijn werk dan als het ware, voor een (on)bepaalde tijd. Aan die overdracht of verkoop van zijn auteursrecht kan hij vanzelfsprekend weer (financiële) voorwaarden verbinden.

In een licentie kunnen alle mogelijke vormen van gebruik, exclusief aan een ander verleend worden. Overdracht kan aan de andere kant beperkt worden tot (een) enkele gebruiksvorm(en). Per saldo hoeft er dus weinig verschil te zijn tussen beide vormen van exploitatie. De keus voor het een of het ander ligt vaak in het feit dat u als 'eigenaar' juridisch sterker staat dan als 'huurder'.

Volgens de wet moet een overdracht schriftelijk vastgelegd worden. Licenties zijn ook geldig als ze mondeling zijn afgesproken of als ze blijken uit bepaalde handelingen. Hoewel het dus niet verplicht is om een licentie schriftelijk te regelen, is het vaak wel makkelijk om misverstanden te voorkomen!