Als bedrijf krijgt u op verschillende manieren met auteursrecht en naburige rechten te maken. Hieronder en via de links onder de foto vindt u de meest voorkomende situaties.
Beeldmateriaal
Indien u foto’s of illustraties gebruikt bij uw publicaties, dan moet u voor deze publicatie (en ander gebruik) toestemming hebben van de rechthebbende, veelal gewoon de fotograaf of illustrator. Als u het beeldmateriaal speciaal voor uw bedrijf heeft laten maken, legt u dan goed vast voor welk gebruik u toestemming heeft. Als u bijvoorbeeld foto’s voor uw jaarverslag laat maken, wil het niet automatisch zeggen dat u deze ook op uw website mag gebruiken. Dit zou alleen mogen als alle auteursrechten aan u zijn overgedragen óf als u dit gebruik apart heeft vastgelegd. U kunt in een licentie al uw (gebruiks)rechten vastleggen.
Als u zelf fotografen of illustratoren in dienst heeft, is het anders. De Auteurswet gaat er namelijk in zulke gevallen van uit dat u, als werkgever, als auteur bent te beschouwen. U heeft dan dus ook het auteursrecht op de foto's en illustraties.
Het vertonen van een film of documentaire (via videocassette, dvd of filmspoel) is uitsluitend toegestaan na toestemming van de rechthebbende. Voor het vertonen van films via video of DVD kunt terecht bij Stichting Videma.
Als u één of meerdere televisietoestellen heeft waar u televisiebeelden mee vertoont, bijvoorbeeld in de entree, wachtkamer of recreatiezaal van een zorginstelling, dan is daar toestemming voor nodig van de auteurs. Ook hiervoor geeft de Stichting Videma toestemming. U maakt de televisieprogramma’s immers openbaar.